Testovací článok V2 aktuality

od | apr 26, 2023 | Uncategorized

Radikalizácia spoločnosti naberá na intenzite. Jej hlavným motorom je nahromadený hnev Slovače proti nekompetentnému a zároveň arogantnému vládnutiu. Sprevádzané bolo vulgárnym nadávaním vládnucich politikov na adresu spoluobčanov a ustavičnými rozbrojmi medzi voľakedajšími koaličnými stranami.

Neistota, strach a hnev

Veľkú väčšinu spoločnosti premkla sociálna úzkosť vyvolaná strachom zo zajtrajška. Inflácia, ktorá je dvojnásobná oproti priemeru v eurozóne, zasahuje predovšetkým ceny potravín. Vláda si s tým evidentne nevie poradiť v situácii, keď veľká časť dôchodcov rieši každodennú dilemu, či si kúpiť lieky alebo základné potraviny. Do pásma chudoby sa však prepadli aj ďalšie kategórie obyvateľstva zúfalo hľadajúce svetielko v tuneli existenčnej neistoty.

Spomedzi ďalších faktorov rastúceho pocitu ohrozenia spomeňme aspoň eskalujúcu krízu v zdravotníctve. Dostupnosť adekvátnej zdravotnej starostlivosti už dávno prestala byť samozrejmosťou po zlyhaniach predchádzajúcich vedení rezortu. A krajne nedôveryhodný poverený minister zdravotníctva Eduard Heger, ktorý je zároveň rovnako nedôveryhodným povereným ministrom financií a navyše aj povereným predsedom vlády, žiadnu nádej na zlepšenie narábania so zdravím občanov nepredstavuje.

K zlej povesti vládnucej garnitúry a hnevu v spoločnosti prispievajú aj stále živé spomienky na to, ako katastrofálne manažovala pandémiu covidu. Igor Matovič a Eduard Heger doteraz nepredostreli slovenskej verejnosti analýzu príčin toho, že v počte úmrtí na covid Slovensko patrilo k najhorším štátom nielen v rámci EÚ, ale aj vo svetovom meradle. Nevyvodili politickú zodpovednosť za katastrofálne manažovanie pandémie sprevádzané masovým šikanovaním obyvateľstva a neracionálnym vynakladaním štátnych prostriedkov.

Pridajme k tomu narastajúci vnútorný konflikt v spoločnosti pre pomoc Ukrajine napadnutej Putinovým Ruskom a pre geopolitické smerovanie Slovenskej republiky. Odvolaná a zároveň bezprecedentne nedôveryhodná vláda nie je schopná racionálne ho politicky manažovať.

Máme tak sumár hlavných príčin nárastu podpory pre radikálne až extrémistické sily, ktorá sa ukazuje aj v prieskumoch volebných preferencií.

Ak sa nič nezmení a bezvládie sprevádzané chaosom a orgiami populizmu v NR SR bude až do 30. septembra pokračovať, nahrá to jedine extrémistickým si­lám.